Binárne opcie – stratégie a obchodné systémy

Obchodovanie s binárnymi opciami bez skúseností na základe intuície je nezmyselné. Binárne opcie ponúkajú iba dve možnosti (PUT / CALL), z ktorých má investor na výber. Pravdepodobnosť úspechu pri náhodnom tipovanie je teda len 50%. Aby obchodovanie nebolo stratové, je nutné pri zhodnotenie 80% dosahovať úspešnosti nad 62,5%. To je aspoň 5 úspešných obchodov na každých 8 uzavretých obchodov. Takéto úspešnosti bez dobrého obchodného plánu nedosiahnete.

Stratégia pre zaručený úspech bohužiaľ neexistuje. Každé aktívum sa chová individuálne. Jedna obchodná stratégia vám tak môže vynášať a druhému nie. Existuje však mnoho spôsobov, ako presnejšie odhadovať budúci vývoj na trhu.

Technická analýza

Ukážka vývoja podkladového aktíva EUR/USD v danom časovom horizonte

Ukážka vývoja podkladového aktíva EUR/USD v danom časovom horizonte

Pri pohľade na dlhodobé grafy možno tvrdiť, že sa v ňom neustále opakujú určité obrazce (tiež patterny). Najpoužívanejšie stratégiou je tak využívanie týchto cenových formácií. Najvyužívanejšie cenové obrazce sú trojuholníky, dvojité dno a dvojitý vrchol alebo duch – Ghost.

Základom pre burzové obchodovanie sú tiež trendové čiary. Tie ukazujú, akým smerom sa bude cena aktíva s najväčšou pravdepodobnosťou vyvíjať. U minútových opcií sú kvôli neustálemu kmitaniu trhovej ceny takmer nepoužiteľné, ale pri dlhodobom obchodovaní sa jedná o veľmi užitočného pomocníka.

Ak chcete uzatvárať výhodné obchody, je nevyhnutné vedieť čítať z iba grafov. Grafy na platformách brokerov na opcie vám ale veľa neprezradí. Preto odporúčame zaobstarať nejaký analytický program. Veľmi obľúbený je napríklad MetaTrader, ktorý zadarmo poskytuje širokú ponuku nástrojov pre technickú analýzu.

Hedging systém

Táto stratégia je najmä pre zníženie rizika pre začínajúcich traderov. Spočíva v kúpe opcií call aj put na jedno aktívum s rovnakou dobou exspirácie. Do pravdepodobnejšie možnosti obchodník investuje vyššiu čiastku. V prípade, že bol jeho odhad správny, je zhodnotenie znížené o druhú opciu. Tá funguje ako poistka, keby bola špekulácie chybná. V tom prípade by síce Treder zaznamenal stratu, ale podstatne menšie ako pri obyčajnom obchodovanie.

Reversal strategie

Ceny aktív sa zvyčajne drží okolo jednej cenovej úrovne. Prudký pokles alebo nárast ceny môže signalizovať príležitosť k transakcii. Možno totiž predpokladať návrat k pôvodným hodnotám. Trader teda investuje do call opcií pri prudkom poklese a naopak. Je to veľmi riskantní stratégie a preto vyžaduje viac skúseností s obchodovaním binárnych opcií.

Money management

Money management sa dá prirovnať k správe peňazí. Je nutné vedieť, koľko peňazí je možné investovať do jedného obchodu. Najčastejšie traderi uzatvárajú transakcie o veľkosti medzi 2% až 8% z celkového rozpočtu obchodného účtu. Obchodník, ktorý disponuje 200 $ na účte teda uzatvára v tomto prípade obchody za 10 $. S rastúcou sumou na konte rastie aj výška transakcií. Po viac uzavretých obchodoch môžete určiť Kellyho percento. To je optimálna hodnota pre dlhodobé zisky a vypočíta sa pomocí nasledujúceho vzťahu: % = [ W * (R + 1) - 1] / R

R = Profit, ktorý opcie ponúka (ak je zhodnotenie 80%, za R dosadzujeme 0,8), W = úspešnosť obchodu, (ak sa nám podarí 18 zo 30 obchodov, máme úspešnosť 18/30 = 0,6)

Nefunkčný systém Martingale

Nefunkčný systém Martingale

Money management zvaný Martingale je známy skôr z hazardných hier až dlhodobého hľadiska je riskantní. Princípom je zvyšovanie obchodované sumy po každom neúspešnom obchodu na hodnotu, ktorá v prípade úspechu pokryje straty z predchádzajúcich neúspešných obchodov. Keďže sa ale pri opakovanom neúspechu čiastky kvadraticky navršujú, je riziko bankrotu pomerne veľké. Otestuje vašu obchodnú stratégiu najprv na demo účte. To je veľmi účinná poistka proti bankrotu.

Publikované serverom Opciebinarne.sk dne 2.10.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>